Рада з питань судової реформи

Робоча група з питань правосуддя презентувала перші пропозиції із внесення змін до Конституції України

Робоча група з питань правосуддя презентувала перші пропозиції із внесення змін до Конституції України

15 травня відбулося пленарне засідання Конституційної Комісії, під час якого керівники робочих груп Комісії презентували перші напрацювання із внесення змін до Конституції України.

Як повідомив Олексій Філатов, заступник Глави Адміністрації Президента та Голова Робочої групи з питань правосуддя: «Під час засідань Робочої групи були опрацьовані пропозиції з трьох блоків питань «технічного завдання» – це питання змісту та структури розділу «Правосуддя» Конституції України, питання щодо вимог до судді (вік, освіта, професійний стаж тощо) та призначення, переведення і звільнення суддів, а також гарантії їх діяльності».

Правові гарантії додержання принципу незалежності суддів при призначенні, звільненні та притягненні їх до дисциплінарної відповідальності включатимуть безстрокове призначення суддів та посаду, функціональний імунітет суддів, призначення суддів виключно за результатами конкурсу, а також притягнення їх до дисциплінарної відповідальності виключно органом, у складі якого більшість складають судді, обраних суддями, як того вимагають міжнародні стандарти.

Також Робоча група рекомендує виключити з повноважень Верховної ради України питання призначення та звільнення суддів. На необхідності таких змін неодноразово було наголошено Венеціанською комісією та іншими міжнародними експертами. Що ж стосується повноважень Президента в питанні призначення суддів, то відповідно до рекомендацій європейських експертів та існуючої міжнародної практики, Президент призначатиме суддів безстроково на підставі рішення відповідного органу, що відповідальний за призначення та звільнення суддів (Вища рада юстиції).

Окрім того, Робоча група визначила перелік підстав для звільнення судді та припинення його повноважень. Погоджено необхідність окремо визначити підстави для звільнення судді з посади та підстави припинення повноважень судді. Крім того, на засіданнях Групи було прийнято рішення, що таку підставу для звільнення судді як «порушення присяги» має бути змінено на «вчинення дисциплінарного проступку, несумісного зі статусом судді». Ознаки такого проступку мають бути чітко визначені в законі.

Наступні засідання Робочої групи з питань правосуддя та суміжних правових інститутів відбудуться 18 та 19 травня. На цих засіданнях буде розглянуто питання суддівського імунітету, Вищої ради юстиції (формування цього органу, його повноваження, доцільність створення єдиного органу шляхом об’єднання Вищої ради юстиції з Вищою кваліфікаційною комісією суддів тощо), суддівського самоврядування та фінансування судів.

Форма зворотнього зв’язку

Дякуємо, що приєдналися!