Рада з питань судової реформи

Експерти обговорили зміни до цивільного та господарського процесів

11 квітня 2016 року за ініціативою Ради з питань судової реформи та Асоціації правників України в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбувся останній третій круглий стіл на тему: «Актуальні питання цивільного та господарського процесів».

Захід став завершальним обговоренням проектів Господарського процесуального кодексу в новій редакції та змін до Цивільного процесуального кодексу. Нагадаємо, що зазначені документи були підготовлені Робочою групою з питань реформування процесуального законодавства, яка створена Радою з питань судової реформи.

В експертному обговоренні взяли участь член Вищої ради юстиції, член Ради з питань судової реформи Вадим Беляневич, суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних i кримінальних справ Дмитро Луспеник, суддя Вищого господарського суду України Лариса Рогач, суддя господарського суду міста Києва Роман Бойко, суддя господарського суду Чернігівської області Марія Демидова, адвокати, науковці, інші правники.

Круглий стіл був присвячений обговоренню пропозицій, напрацьованих Робочою групою упродовж року. Зокрема, експерти приділили увагу побудові ефективної компенсації судових витрат. Узгодження потребували питання можливості розподілу судових витрат, склад витрат на правову допомогу, забезпечення та попередня оплата судових витрат. Дискусії точилися навколо удосконалення вже існуючих та запровадження чітких критеріїв зменшення судових витрат, що підлягають розподілу.

Експерти обговорили також запровадження ефективних механізмів запобігання зловживанню процесуальними правами. Ключовими новаціями в цій частині є запровадження заходів дієвої відповідальності за зловживання правами учасників судового процесу. Фахівці наголосили на необхідності усунення суперечностей щодо механізмів запобігання «позовам-клонам» та іншим інструментам маніпуляції розподілу справ, умисному затягуванню справи.

Говорячи про витоки проблем маніпуляції підсудністю, В.Беляневич зазначив, що у кодексі неможливо передбачити усі випадки зловживань, що виникають під час судового процесу. «Кодекс ніколи не дасть відповідей на всі питання, що виникають під час розгляду справ. Саме тут визначальною повинна стати роль судді, який має виявити зловживання процесуальними правами та вчасно вжити відповідних заходів реагування», − зазначив член ВРЮ.

У підсумку модератор зустрічі Р. Марченко висловив сподівання, що обговорення законодавчих новацій у форматі круглих столів дасть змогу колективу розробників удосконалити запропоновані проекти законодавчих актів та дійти згоди у проблемних питаннях.

Джерело: http://www.vru.gov.ua/news/1444

Форма зворотнього зв’язку

Дякуємо, що приєдналися!