Рада з питань судової реформи

Конституційний суд надав позитивний висновок проекту змін до Конституції в частині правосуддя

Конституційний суд надав позитивний висновок проекту змін до Конституції в частині правосуддя

22 січня Конституційний суд України надав позитивний висновок щодо законопроекту про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) (реєстр. № 3524), зазначивши, що він є «таким, що відповідає вимогам статей 157 і 158 Конституції України».

«Позитивний висновок Конституційного Суду відкриває шлях для подальшого розгляду проекту змін до Конституції щодо правосуддя Верховною Радою у відповідності до конституційної процедури. Оскільки цей закон необхідний для  докорінних змін в системі правосуддя, яких так потребує українське суспільство, сподіваємось, що його попереднє схвалення відбудеться ще в межах цієї парламентської сесії», - зазначив Координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов.

Законопроект направлений на деполітизацію та забезпечення незалежності судової влади, посилення відповідальності суддів та забезпечення механізмів перезавантаження суддівського корпусу. 

«Це три головні цілі, що переслідує законопроект, і норми, які в ньому закладені, направлені на їх реалізацію», - додав Філатов.

Відповідно до положень законопроекту політичні органи максимально усуваються від призначення, переведення суддів та вирішення будь-яких інших питань суддівської кар’єри. Ці питання передаються до Вищої ради правосуддя – органу, в якому, відповідно до європейських стандартів, більшість складають судді, обрані суддями. Судді призначаються тільки безстроково та на конкурсних засадах. Вища рада правосуддя бере участь у вирішенні питань фінансування судів, тощо.

Водночас, спрощуються механізми притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Повний суддівський імунітет змінюється виключно функціональним: суддя не може бути притягнутий до відповідальності тільки за ті дії, які стосуються безпосередньо винесення ним судового рішення та формулювання ним своєї правової позиції по справі; у всіх інших ситуаціях суддя прирівнюється до звичайного громадянина і притягається до відповідальності на загальних підставах.  Перезавантаження суддівського корпусу відбуватиметься через процедуру індивідуального оцінювання суддів за критеріями компетентності, професійної етики та доброчесності.

 

Довідка

22 грудня 2015 року Верховна Рада України підтримала Постанову про направлення до Конституційного Суду України законопроекту №3524/П про внесення змін до Конституції в частині правосуддя. За відповідне рішення проголосував 291 народний депутат.

З резолютивною частиною Висновку КСУ можна ознайомитися за посиланням.

З проектом змін до Конституції в частині правосуддя можна ознайомитися за посиланням.

Форма зворотнього зв’язку

Дякуємо, що приєдналися!