Рада з питань судової реформи

Ярослав Романюк: Стратегія розвитку судової системи є відповіддю на вимоги суспільства

Ярослав Романюк: Стратегія розвитку судової системи є відповіддю на вимоги суспільства
«Стратегія розвитку судової системи є відповіддю на вимоги суспільства», - Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк
15.06.2015
 

У Верховному Суді України відбулась Конференція «Судова реформа:стратегічне планування та подальші кроки», організована Радою з питань судової реформи та Верховним Судом України за підтримки Проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні».

- Наразі Україна має максимальну міжнародну підтримку, спрямовану на здійснення реформ у країні, - зазначив Перший Радник , керівник програм зовнішньої допомоги Представництва Європейського Союзу в Україні Беренд де Гроот, за словами якого, особливо Європейський Союз чекає на результати реформ у судовій системі, оскільки це важливо і для ЄС, і в цілому для Європи.

- Україна потребує комплексного та глибинного реформування сектору правосуддя, - зазначив у своєму виступі заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов. – Комплексний підхід полягає в тому, що не можна суди реформувати окремо від адвокатури, прокуратури та системи виконання судових рішень, а такий процес потребує залучення якомога ширшого кола професіоналів. За словами заступника Глави Адміністрації Президента України, найближчим часом Рада з питань судової реформи презентує на своєму офіційному сайті напрацьовані проекти процесуальних кодексів України.

З-поміж завдань, які необхідно вирішити в процесі проведення реформи судової влади, заступник Глави Адміністрації Президента України також виокремив необхідність забезпечення єдності судової практики, вирішення проблеми визначення підсудності та – в перспективі, - реформування системи юридичної освіти. В ході роботи конференції учасники провели також дискусію на тему «Новий суддя: хто він?». Адже суддя є основним елементом судової системи, зауважив Олексій Філатов, бо саме він здійснює правосуддя, відзначивши, що в Україні вже впроваджено якісні зміни до формування суддівського корпусу, зокрема, відкритий конкурсний відбір, сформовані за новими правилами Вища кваліфікаційна комісія суддів України та Вища Рада юстиції. За словами заступника Глави Адміністрації Президента України, найближчим часом ВККС розпочне процес оцінювання суддів вищих судів. На переконання Олексія Філатова, правила оцінювання суддів мають бути прозорими та однаковими для всіх.

Саме на ВККС та ВРЮ, впевнений перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Леонід Ємець, лежить велика відповідальність за відновлення довіри до судової влади.

Голова Вищої Ради юстиції Ігор Бенедисюк запевнив учасників конференції в тому, що нинішній склад ВРЮ зробить все можливе для виконання покладених на цей орган функцій, адже, за його словами, спільні виклики потребують спільних дій, тому співпраця має бути плановою, тобто реалізовуватися має спільний підхід з парламентом, судовою владою, прокуратурою.

Саме система прокуратури з точки зору реформування є однією з найскладніших систем, вважає заступник Генерального прокурора України Давид Сакварелідзе. На переконання заступника Генерального прокурора України, одночасно з реформуванням органів прокуратури необхідно зменшувати її забюрократизованість, впроваджувати електронний документообіг, до якого будуть долучені і судова система, і органи прокуратури, і система виконання судових рішень. Реформування системи прокуратури , за його словами, має завершитись вже у квітні 2016 року.

- Стратегія судової реформи є базою для координації всіх суб’єктів реформ, а не директивою, “спущеною згори», - наголосив заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов. На його переконання, запорукою успіху всіх учасників, що беруть участь у процесі реформування судової системи, є ефективна співпраця, консолідовані дії та спільні інтереси, які мають бути вищими за особисті чи корпоративні амбіції.

- Події останніх років вимагають якісно нових підходів як до здійснення управління державою, так і до судової влади, - переконаний Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк. – Забезпечити надійний захист прав і свобод людини і громадянина може така судова система, яка діє виключно на засадах законності, рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, гласності судового процесу, змагальності сторін, додержання презумпції невинуватості, а також незалежності суддів. – Ми маємо історичний шанс через зміни до Конституції побудувати в Україні таку судову систему та суміжні правові інститути, які, керуючись насамперед, принципом верховенства права, будуть вільними від будь-якого політичного впливу, відповідатимуть європейським стандартам та – найголовніше – слугуватимуть громадянам України, - наголосив Голова Верховного Суду України.

Форма зворотнього зв’язку

Дякуємо, що приєдналися!